بررسی سوء تغذیه کودکان جهان

کشورهای فقیر که هنوز از لحاظ فنی و دانش به خودکفایی لازم برای پاسخگویی به نیازهای غذایی شهروندان خود دست نیافته‌اند، به‌ تنهایی قادر به مبارزه با گرسنگی نخواهند بود. اینجاست که نقش سازمان‌ های تخصصی بین‌المللی، به‌ویژه ارگان‌های سازمان ملل متحد و همچنین نهادهای دولتی وابسته به ایالات‌ متحده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا پررنگ می‌شود.

گزارشات یونیسف یا صندوق جهانی کمک به کودکان در ارتباط با سوء تغذیه

 بر اساس گزارش اخیر صندوق جهانی کمک به کودکان، هر سال 7 میلیون و 600 هزار کودک پیش از رسیدن به پنج سالگی جان خود را از دست می‌دهند. به‌منظور حل مشکل گرسنگی در جهان که به دلیل بحران‌های مالی و اقتصادی کنونی در جهان وخیم‌ تر هم شده است، دست‌اندرکاران و سازمان‌های دولتی و غیردولتی، نیازمند کمک‌ های مالی بیشتری از سوی منابع دیگر هستند.

کشورهای فقیر که هنوز از لحاظ فنی و دانش به خودکفایی لازم برای پاسخگویی به نیازهای غذایی شهروندان خود دست نیافته‌اند، به‌ تنهایی قادر به مبارزه با گرسنگی نخواهند بود. اینجاست که نقش سازمان‌ های تخصصی بین‌المللی، به‌ویژه ارگان‌های سازمان ملل متحد و همچنین نهادهای دولتی وابسته به ایالات‌ متحده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا پررنگ می‌شود.

برنامه غذایی سازمان ملل متحد

در این میان بسیاری از کشورهای پیشرفته و قدرت‌ های اقتصادی جهان از جمله ایالات‌ متحده آمریکا و برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا منابع قابل‌ توجه مالی و غذایی را برای مبارزه با گرسنگی در جهان به کار گرفته‌اند. برنامه غذای سازمان ملل متحد (World Food Programme) بزرگ‌ترین نهاد انسانی جهان است. این سازمان از طریق اداره مرکزی خود در رم و بیش از 80 دفتر در کشورهای دیگر، جهت کمک به مردمی که قادر به تأمین غذای کافی جهت اعضای خانواده خود نیستند تلاش می‌کند. برنامه جهانی غذا در راستای رسیدن به اهداف اصلی خود یعنی ریشه‌کن کردن گرسنگی و سوء تغذیه به‌واسطه رفع نیاز‌های غذایی تلاش می‌کند.

پنج هدف برنامه جهانی غذا

برنامه جهانی غذا پنج هدف استراتژیک دارد که عبارتند از:

  •  نجات جان افراد و حمایت از امرارمعاش در مواقع اضطراری
  •  جلوگیری از گرسنگی حاد و سرمایه‌ گذاری برای آمادگی در مقابل بلایای طبیعی و کاهش اثرات آن
  • بازگرداندن و بازسازی زندگی و امرار معیشت‌ها بعد از جنگ و بلایای طبیعی یا در شرایط گذار
  •  کاهش گرسنگی مزمن و کمبود تغذیه‌ای
  •  تقویت توانائی ملت‌ها برای مهار گرسنگی از طریق سیاست‌های واگذاری و خرید محلی

فعالیت های برنامه جهانی غذا

  1. – مقابله با کمبود ریزمغذی‌ها
  2. – سعی در کاهش مرگ و میر کودکان
  3. – بهبود سلامتی مادران
  4. – مبارزه با بیماری‌ هایی از قبیل اچ.آی.وی
  5. – پروژه‌ های غذا در ازای کار که به ارتقای محیطی و ثبات اقتصادی و فرهنگی محصولات کمک می‌کند.

برنامه های یونیسف در کشورهای آسیب پذیر

در سال 2006، برنامه جهانی غذا 4 میلیون تن غذا را بین 8/87 میلیون نفر از مردم در 78 کشور توزیع کرد؛ در عملیات‌ های اضطراری 4/63 میلیون نفر از بهره‌برداران، شامل قربانیان جنگ‌ها، حوادث طبیعی و ورشکستگان اقتصادی در کشورهایی همچون سومالی، لبنان و سودان مورد کمک واقع شدند. هزینه‌ های مستقیم با 2/9 میلیارد دلار آمریکا، بیشترین میزان صرف هزینه روی عملیات نجات بلندمدت و عملیات ترمیمی ‌را به خود اختصاص داد. بزرگ‌ترین عملیات کشوری برنامه جهانی غذا در سال 2006 در کشور سودان بود. در دارفور، سطح پوشش برنامه به 4/3 میلیون نفر رسید.

برنامه جهانی غذا با هدف خاتمه گرسنگی کودکان، بیشتر کمک‌ های خود را روی زنان و کودکان متمرکز می‌کند. در سال 2005، مساعدت‌های غذایی جهت 58 میلیون نفر کودک، که 30 درصد آن‌ ها زیر پنج سال بودند، تدارک دیده شد. برنامه‌های غذایی مدرسه‌ای در 74 کشور به دانش‌آموزان مبنی بر مطالعات آن‌ها و ترغیب والدین ایشان به فرستادن بچه‌هایشان، مخصوصا دختران به مدرسه کمک می‌کند.

مبارزه با گرسنگی

ژوزت شیران، مدیر اجرایی پیشین برنامه جهانی غذا از مشکلات مبارزه با گرسنگی گفت: «در چند دهه اخیر، پیشرفت‌هایی در این زمینه حاصل شده است. با این حال، به دلیل رشد جمعیت در برخی از فقیرترین مناطق جهان، امروز بیشترین تعداد گرسنگان را در جهان داریم. من اعتقاد راسخ دارم که ما قادر به از بین بردن گرسنگی هستیم؛ می‌توانیم و این کار را خواهیم کرد، اما برای رسیدن به این هدف، نه‌تنها باید تمامی علم و فناوری موجود را به کار بگیریم، بلکه باید از اراده سیاسی خود نیز استفاده کنیم. امروز ما در هر پنج ثانیه، کودکی را به دلیل گرسنگی از دست می‌دهیم، این آمار پذیرفتنی نیست. با این‌ همه، در برهه‌ای از تاریخ به سر می‌بریم که با کمک علم و فناوری می‌توانیم تک‌تک ساکنان کره زمین را سیر کنیم. امیدوارم با هشیاری علم و فناوری به این هدف خطیر نزدیک شویم و می‌خواهم از شهروندان بسیاری از کشورها که در مبارزه با فقر مشارکت می‌کنند، عمیقا تشکر کنم.»

او افزود: «برنامه جهانی غذا، کمک‌رسانی به حدود نیمی از مردم گرسنه جهان که در دورافتاده‌ترین نقاط زمین زندگی می‌کنند را بر عهده دارد. این مأموریت ما است. بعد از گذشت چند دهه، توانایی تدارکاتی ما چنان بالا رفته است که در حال حاضر در ردیف اول مراکز تدارکات امدادهای بشردوستانه سازمان ملل قرار داریم، فعالیت‌های ما نه‌فقط در زمینه غذا رسانی، بلکه در رساندن دارو، چادر، پتو و هر آنچه مردم در مواقع ضروری به آن نیاز داشته باشند هم ادامه دارد.»

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *